Telefon: 0 507 460 59 02
Telefon: 0507 460 59 02
 • Stil Kurutemizleme
 • Stil Kurutemizleme
 • Stil Kurutemizleme
Sosyal Medya Linklerimiz:
Stil
 Kuru

STİL KURUTEMİZLEME HİZMETLERİ

- KURUTEMİZLEME HİZMETİ

- YIKAMA HİZMETİ

- ÜTÜLEME HİZMETİ

- LEKE ÇIKARTMA HİZMETİ

- HALI YIKAMA HİZMETİ

- PERDE TEMİZLİĞİ HİZMETİ

- YORGAN BATTANİYE YASYIK YIKAMA HİZMETİ

- KUMAŞ DERİ BOYAMA HİZMETİ

- GELİNLİK - ABİYE TEMİZLEME HİZMETİ

ÜCRETSİZ SERVİS HİZMETİ

. Ürününüzü telefon şiparişleriniz ile adresinizden ücretsiz teslim alıyor yine adresinize teslim ediyoruz.FAYDALI BİLGİLER


KURU TEMİZLEME

Giysilerin ve tekstil ürünlerinin uzun ömürlü olması için kumaşların renk, kalite ve apresini bozmayan solventlerle , özel makineler kullanılarak yapılan temizleme işlemine Kuru Temizleme denir. Bu işlem; tekstil üreticilerinin ürettikleri ürünleri ve aksesuarlarını yıkama, kuru temizleme, ütüleme ve çekmezlik testi gibi işlemlere tabi tuttuktan sonra ürünlere etiketledikleri bakım talimatı doğrultusunda yapılır. Bu işleme, tam anlamıyla kuru olmadığı halde kuru temizleme denmesinin sebebi su yerine solventin kullanılmasından dolayıdır.

Yıkama işlemi sırasında, tambur bölme yaklaşık olarak 1/3 oranında çözücüyle doldurulur ve dönerek çamaşırları altüst eder. Bu esnada kuru temizleme makinası tamburundaki çözücü sıcaklığı, 30 derecede muhafaza edilir. Normal bir yıkama işlemi, giysilerin tipine ve kirlenme derecesine bağlı olarak 10-15 dakika arasında yapılır. İlk beş dakika süresince çözülebilir kirler, perkloroetilen içinde çözünür ve çıkar. Yerleşmiş, zor kirlerin çözünmesi fazladan beş dakika kadar daha alır.

Yıkama işleminin sonunda, makine bir durulama işlemi başlatır ve kuru temizleme makinesine yüklenen giysiler yeni arıtılmış çözücüyle durulanır. Bu temiz çözücüyle yapılan durulama, kirlerin “kirli çözücüden” tekrar giysilerin yüzeyine emilmesinin yaratacağı renk atmasını engeller. Kuru temizleme makinası, durulama işleminden sonra santrifüj işlemini başlatır. Bu işlemde, tekrar kullanılmak üzere kuru temizleme çözücüsü geri kazanılır. Modern kuru temizleme makinaları, kullanılan çözücünün yaklaşık olarak %99,99’unu geri alır. Kurutma işleminde, giysiler tamburun içinde devir daim yapan bir sıcak hava akımında (60°C) altüst edilir ve santrifüj işleminden sonra kalmış olan kuru temizleme çözücüleri buharlaştırılır.

KURU TEMİZLEME TARİHÇESİ

Kuru temizleme; 1825 yılında Paris’te boyahane sahibi olan Fransız Jean B. Jolly’nin kaza sonucu masaya devirdiği gazyağının akarak masa örtüsünü temizlediğini görmesi sonucu ortaya çıkmıştır. Masa örtüsünün temizlendiğini gören Jolly bu maddeyi boyahanesinde de denemiş ve başarılı olmuştur. Kumaşların yıpranmadan ve bozulmadan temizlendiği ortaya çıkınca, zamanla başka ülkelere de hızla yayılmış, ilk çözücü olan gazyağı, yerini benzine bırakmıştır. Benzinin çabuk yanması, parlama noktasının 0 C derece olması insanları başka kimyevi maddeleri denemeye yönlendirmiştir. Bu denemelerde A.B.D.’de ‘Stoddart Çözücüsü’ denen iyi cins ‘Terebentin Ruhu’ daha güvenli bulunmuş ve uzun yıllar kullanılmıştır.

Zaman içinde kuru temizleme dünyaya yayılarak bu işi yapan dükkanlar ve fabrikalar açılmış, sektör gelişmeye başlamış, daha az parlayıcı ve yanıcı kimyevi maddeye gerek duyulmuştur. Bunlardan ilki, temizleme özelliği yüksek ve etkili olan ‘Trikloretilen’dir. Tekstilde; perlon,reyon,orlon türü sentetik kumaşların çıktığı yıllarda kuruluşlar Trikloretilen’den de vazgeçmek zorunda kalmışlardır.Çünkü bu tip kumaşların trikloretilenden etkilenerek bileşimlerinin bozulduğu görülmüştür.Kuruluşlar yeni bir kimyevi madde aramışlar, en sonunda ‘Perkloretilen’i tercih etmişlerdir. Perkloretilen kısa sürede yaygınlaşmış ve günümüze de ototmatik kuru temizleme makinelerinde kullanılmaya başlanmıştır.

YIKAMA HİZMETİ

Çamaşır hizmetlerinde kullanılan deterjan, yumuşatıcı ve diğer malzemeler ünlü markalar tarafından tedarik edilir. Yoğun ve derinlemesine temizlik için en kaliteli malzeme kullanımının yanında çevre kirliliğine dikkat ediyoruz. Kirli çamaşır torbasında gelen giyisilerinizi sırayla renk, kumaş dokusu ve kir yoğunluğuna göre ayrıştırıyoruz.

- ÜTÜLEME HİZMETİ

Bütün dokumalar birbirinden farklı dokuma tekstillerinden yapılmıştır. Bu dokular, biçim açısından farklıdır. Bir kumaş yıkandığında, su ve ısının birlikte etkisiyle dokuları gevşetir ve doğal biçim ve konumlarına kavuşturur. Kumaş kuruduğunda, dokular sertleşir ve ters biçimler ve konumlara bürünürler. Ütüler, dokuları eski hallerine getirmek için ütü tabanı aracılığıyla ısı ve basınç kullanırlar: ya kırışıklıkları yok ederek ya da biçimlendirerek. Buharlı ütülerin ek bir avantajı, buharın kurumadan önce tekstil dokularını gevşeterek daha etkili ve kolay biçimde ütü yapılabilmesidir.

Ütülemede Dikkat Etmeniz Gereken Genel Kurallar

  Isı ve Buhar: Kumaşın buruşukluklarını, kırışıklıklarını buhar ve ısı uygulaması ile muntazam bir şekle dönüştürebilirsiniz.
  Kırışıkları Azaltmak: Giysileri ütüledikten hemen sonra asın. Kolalı ütüleme yaparken önce kumaşın iç kısmına su püskürtün sonra kumaşın ütüden evvel her kısmının suyu emebilmesi için kumaşı elinizde toparlayın. Ütünün ısısını kontrol edin. Eğer kumaşa ütüyü temas ettirdiğinizde cızırtı sesi çıkarıyorsa, ısıyı düşürmeniz gerekir.
  Etkili Ütüleme Teknikleri: Dairesel hareketler kumaşın esnemesine sebep olacağı için bu tür hareketlerden sakının.İnatçı kırışıklıklar için uzunlamasına buharla ütüleyin.
  Giysi Teknikleri: Eğer giysinizin astarı varsa,etiketini kontrol edin ve ayrı ayrı ütüleyin.
  Isı Ayarlaması: Dolabınızda pek çok tür kumaştan giysi bulunur.bunların her birini farklı bir ısıyla ütülemek gerekir.
  Sentetikliler ve ipek kumaşlar için,düşük ve orta ısı kullanın.
  Pamuklu ve ketenler için,yüksek ısı kullanın.
  Yünlüler içinorta veya yüksek ısı kullanın.
  Parlamayı önlemek için ütü bezi kullanın.
Kumaşlara Göre Ütüleme Teknikleri

Kadife: Kalın bir örtüyü ütü masasına yerleştirin. Giysinin içini dışına getirin ve ütüleyin. Zor ütülenen bölgeler için dikey buhar uygulayın.
Pamuklular: Kumaşı düz yüzünden buharlı ya da kuru ütüleyin. Koyu, tok renklerle çalışırken, parlamayı önlemek için malzemeyi ters yüz edin.
Süsleme ve Danteller: Danteli havlu kumaş üzerine yerleştirin. Buhar uygulayın, bastırmayın.
Örgüler: Örgülerin kıvrımlarında ve örneklerinde, ütüyü doku boyunca hareket ettirerek dokuları germemek önemlidir. Bunun yerine ütüyü kaldırıp bastırmalısınız.
Metalik Giysiler: Isıdan kaçının! Soğuk ütüyle hafifçe bastırın ve ince bir ütü bezi kullanın.
Havlu ve Tüylü Kumaşlar: Kumaşı, destekli bir yüzeye yerleştirin ve bastırmadan buhar fışkırtma özelliğini uygulayın.
Polyester: Polyester doğal bir doku değildir ve daha düşük bir erime noktasına sahiptir. Sıcaklık ayarları için etiketleri kontrol edin.

LEKE ÇIKARTMA

Etkin leke çıkarma; leke yapan maddenin yapısına ve dayanıklılığına, kumaşın cinsine ve de lekeye zamanında müdahale edilmesine bağlıdır. Profesyonel leke çıkarma, uygun lekeye uygun solventle ve yöntemle müdahaleyi gerektirir. Yiyeceklerden, içeceklerden ve diğer yağlı maddelerden kaynaklanan lekeler zamanında çıkarılmadığında ve sıcağa maruz kaldıklarında oksitlenmeye başlar, soyulmuş bir elmanın havayla temas etmesinden sonra kararması gibi sararır ya da kararırlar. Bu tür lekelerin çıkarılması çok zordur.

Genel leke çıkarıcılar her lekeyi çıkarmaz. Reklamlarda izlediğimiz, yanlış bir algıya neden olan, genel leke çıkarıcıların her koşulda her lekeyi çıkarabildiği düşüncesinin pazarlanmasıdır. Kullanılan leke çıkarma yönteminin başarısı tekstil ürününün hammaddesine göre değişir. Pamuklu üründe başarılı olan bir yöntem, ipek ürünlerde kumaşa hasar verilmesine sebep olabilir.

Lekelere profesyonel ekipman ve leke çıkarıcılarla müdahale edilmesi, lekenin çıkma şansını artırır. Bütün doğru müdahaleler yapılmasına karşın; leke çıkarma işlemi için bilinmesi gereken en önemli konu, hiçbir lekenin çıkmasının garanti olmadığıdır. Hiçbir profesyonel kuru temizleme firması lekelere garanti verememektedir.

BİZE ULAŞIN
 • Adres: 1733 Sokak No:9/B (Spotçular Çarşısı) Karşıyaka
 • Telefon: 0507 460 59 02
 • Telefon: 0507 460 59 02
 • Email: info@stilkurutemizleme.net
 • ÇALIŞMA SAATLERİMİZ
  • Pazartesi - Cumartesi: 9:00 - 19:00
   Pazar: Talebe Bağlı
   Servis Saati: 19:00 - 21:00